Direktlön.se

Lön för löne- och HR-administratör i Motala

Siffrorna uppdaterades

Typisk lön per ålder, heltid
  1. Under 30 årFör få för att visa
  2. 30–39 årFör få för att visa
  3. 40–49 årFör få för att visa
  4. 50–59 år36 900 kr6 pers.
  5. 60 år och äldreFör få för att visa

Ny i yrket, även om du är äldre? I 13 kommuner tjänar de under 30 typiskt 32 700 kr. Ingångslön för löne- och HR-administratör

Så räknar vi

I privat sektor: typiskt 41 900 kr i hela landet (SCB 2025)

Efter skatt i Motala: cirka 27 500 kr av den typiska lönen (34 900 kr)

Allmän handlingInkom2026-10-15Motala kommunLöneunderlag okt 2026

Snabb lönekoll · gratis

Vad ska du begära?

Inget sparas.

Hela löneunderlagetMotala
Mer om siffrorna
Bland liknande kommuner (lågpendlingskommun nära större stad)
Plats 10 av 13
Anställda i underlaget
14 personer
Heltid / deltid
14 / 0 personer
Löneunderlag
oktober 2026

Siffrorna är arbetsgivarens egna löner, omräknade till heltid. Därför kan de skilja sig från SCB:s och fackens siffror för hela landet.

Vad tjänar den som arbetar som löne- och HR-administratör i Motala?

8 av 10 av de 14 som arbetar som löne- och HR-administratör i Motala tjänar mellan 33 000 och 39 000 kr i månaden omräknat till heltid, enligt Motala kommuns löneunderlag för oktober 2026. Underlaget visar inte hur lönen skiljer mellan åldrar.

  • Bland kommunerna i gruppen lågpendlingskommun nära större stad ligger Motala på plats 10 av 13.
  • Närmast i samma kommungrupp: Älvsbyn betalar lite mer och Ulricehamn lite mindre.
  • Nästan alla som arbetar som löne- och HR-administratör i Motala har heltid.
  • Bland de mittersta 8 av 10 skiljer det 6 000 kr mellan den lägre och den övre nivån.

Hur mycket blir kvar efter skatt?

Den typiska lönen, 34 900 kr, blir cirka 27 500 kr i månaden efter skatt för den som bor i Motala (skattetabell 34, utan kyrkoavgift).

Tjänar man mer som löne- och HR-administratör i privat sektor?

Enligt SCB tjänar yrkesgruppen typiskt 41 900 kr i privat sektor i hela landet (2025), mot 35 400 kr i kommunerna. Hos Motala kommun är den typiska lönen 34 900 kr.

Hur har lönen för löne- och HR-administratör utvecklats?

I kommunerna har medianlönen gått från 32 900 kr 2023 till 35 400 kr 2025, en ökning med 8 procent. Det är SCB:s siffror för hela landet.

Är det lätt att få jobb som löne- och HR-administratör?

Arbetsförmedlingen bedömer att möjligheterna till arbete är medelstora i Östergötlands län, och att efterfrågan väntas vara oförändrad på fem års sikt.

Betalar någon mer i närheten?

Ja, 1 av de 5 arbetsgivarna inom 50 km betalar löne- och HR-administratör mer än Motala kommun (34 900 kr). Typisk lön, högst först.

  1. Västra GötalandsregionenVästra Götalands län · 30 km35 000kr+100 kr
  2. Region Örebro länÖrebro län · 39 km34 600kr−300 kr
  3. MjölbyÖstergötlands län · 24 km33 800kr−1 100 kr
  4. FinspångÖstergötlands län · 47 km33 300kr−1 600 kr
  5. AskersundÖrebro län · 39 km31 200kr−3 700 kr

Liknande yrken i Motala

  1. Administratör, teknik och fastighet40 700kr
  2. Nämndsekreterare39 200kr
  3. Arkivarie38 300kr
  4. Ekonomiassistent37 100kr
  5. Administratör36 700kr
  6. Administratör, individ- och familjeomsorg34 800kr