Västra Götalands län
Lön efter skatt i Munkedal 2026
I Munkedal är kommunalskatten 23,38 % och regionskatten 11,48 %. Med begravningsavgiften (0,292 %) blir skattesatsen 35,152 %, och arbetsgivaren drar skatt enligt skattetabell 35.
Räkna ut din lön efter skatt
Av 32 800 kr i månaden blir cirka 25 800 kr kvar efter skatt i Munkedal. Skatteavdraget är 7 000 kr.
Från lön före skatt till lön efter skatt
| Lön före skatt | Skatt | Kvar efter skatt |
|---|---|---|
| 20 000 kr | 3 600 kr | 16 400 kr |
| 25 000 kr | 4 900 kr | 20 100 kr |
| 30 000 kr | 6 200 kr | 23 800 kr |
| 35 000 kr | 7 600 kr | 27 400 kr |
| 40 000 kr | 8 900 kr | 31 100 kr |
| 45 000 kr | 10 700 kr | 34 300 kr |
| 50 000 kr | 12 400 kr | 37 600 kr |
| 55 000 kr | 14 200 kr | 40 800 kr |
| 60 000 kr | 16 900 kr | 43 100 kr |
| 70 000 kr | 22 400 kr | 47 600 kr |
| 80 000 kr | 27 900 kr | 52 100 kr |
Räknat med Skatteverkets skattetabeller för 2026, kolumn 1 (lön för den som inte fyllt 66 år vid årets början), utan kyrkoavgift. Det är skatten som arbetsgivaren drar varje månad. Den slutliga skatten kan bli något annorlunda om du har andra inkomster eller avdrag.
Vad får de som jobbar i Munkedals kommun ut?
Typisk lön (median, heltid) ur Munkedals kommuns egen lönelista, och vad som blir kvar efter skatt för den som bor i kommunen.
| Yrke | Typisk lön | Efter skatt |
|---|---|---|
| Undersköterska | 32 800 kr | 25 800 kr |
| Grundskollärare 4-6 | 43 600 kr | 33 400 kr |
| Förskollärare | 39 900 kr | 31 000 kr |
| Grundskollärare 7-9 | 44 700 kr | 34 100 kr |
| Stödassistent | 32 100 kr | 25 300 kr |
| Barnskötare | 31 900 kr | 25 100 kr |
| Lokalvårdare | 30 500 kr | 24 100 kr |
| Kock | 34 000 kr | 26 700 kr |
| Elevassistent | 33 100 kr | 26 000 kr |
| Vaktmästare | 22 900 kr | 18 500 kr |
| Sjuksköterska | 44 500 kr | 34 000 kr |
| Grundskollärare F-3 | 40 800 kr | 31 600 kr |
| Gymnasielärare, allmänna ämnen | 46 700 kr | 35 400 kr |
| Lärare i fritidshem | 39 100 kr | 30 400 kr |
| Fritidsledare | 32 400 kr | 25 500 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket får jag ut av 35 000 kr i Munkedal?
Cirka 27 400 kr i månaden. Skatteavdraget enligt tabell 35 är 7 600 kr.
Är jag medlem i Svenska kyrkan, blir det annorlunda?
Ja. Kyrkoavgiften i Munkedal är 1,31 %, och då gäller tabell 36 i stället. Det blir några hundralappar mindre kvar i månaden.
Varför skiljer sig skatten mellan kommuner?
Varje kommun och region bestämmer sin egen skattesats. Skatten beror därför på var du är folkbokförd, inte var du jobbar. Jämför alla kommuner på lön efter skatt i alla kommuner.