Direktlön.se

Dalarnas län

Lön efter skatt i Malung-Sälen 2026

I Malung-Sälen är kommunalskatten 22,46 % och regionskatten 11,99 %. Med begravningsavgiften (0,292 %) blir skattesatsen 34,742 %, och arbetsgivaren drar skatt enligt skattetabell 35.

Räkna ut din lön efter skatt

Av 35 100 kr i månaden blir cirka 27 500 kr kvar efter skatt i Malung-Sälen. Skatteavdraget är 7 600 kr.

Från lön före skatt till lön efter skatt

Lön före skattSkattKvar efter skatt
20 000 kr3 600 kr16 400 kr
25 000 kr4 900 kr20 100 kr
30 000 kr6 200 kr23 800 kr
35 000 kr7 600 kr27 400 kr
40 000 kr8 900 kr31 100 kr
45 000 kr10 700 kr34 300 kr
50 000 kr12 400 kr37 600 kr
55 000 kr14 200 kr40 800 kr
60 000 kr16 900 kr43 100 kr
70 000 kr22 400 kr47 600 kr
80 000 kr27 900 kr52 100 kr

Räknat med Skatteverkets skattetabeller för 2026, kolumn 1 (lön för den som inte fyllt 66 år vid årets början), utan kyrkoavgift. Det är skatten som arbetsgivaren drar varje månad. Den slutliga skatten kan bli något annorlunda om du har andra inkomster eller avdrag.

Vad får de som jobbar i Malung-Sälens kommun ut?

Typisk lön (median, heltid) ur Malung-Sälens kommuns egen lönelista, och vad som blir kvar efter skatt för den som bor i kommunen.

YrkeTypisk lönEfter skatt
Undersköterska31 600 kr24 900 kr
Vårdbiträde28 000 kr22 300 kr
Förskollärare37 000 kr28 900 kr
Barnskötare29 300 kr23 200 kr
Elevassistent29 700 kr23 500 kr
Gymnasielärare, allmänna ämnen41 900 kr32 300 kr
Grundskollärare 7-941 000 kr31 700 kr
Grundskollärare 4-639 400 kr30 700 kr
Lokalvårdare28 900 kr23 000 kr
Stödassistent31 400 kr24 800 kr
Kock31 600 kr24 900 kr
Grundskollärare F-340 000 kr31 100 kr
Gymnasielärare, yrkesämnen38 000 kr29 600 kr
Personlig assistent29 800 kr23 600 kr
Måltidsbiträde29 000 kr23 000 kr

Alla yrken i Malung-Sälens kommunLediga jobb i Malung-Sälens kommun

Vanliga frågor

Hur mycket får jag ut av 35 000 kr i Malung-Sälen?

Cirka 27 400 kr i månaden. Skatteavdraget enligt tabell 35 är 7 600 kr.

Är jag medlem i Svenska kyrkan, blir det annorlunda?

Ja. Kyrkoavgiften i Malung-Sälen är 1,21–1,38 % beroende på församling, och då gäller tabell 36 i stället. Det blir några hundralappar mindre kvar i månaden.

Varför skiljer sig skatten mellan kommuner?

Varje kommun och region bestämmer sin egen skattesats. Skatten beror därför på var du är folkbokförd, inte var du jobbar. Jämför alla kommuner på lön efter skatt i alla kommuner.