Uppsala län
Lön efter skatt i Knivsta 2026
I Knivsta är kommunalskatten 20,91 % och regionskatten 11,71 %. Med begravningsavgiften (0,292 %) blir skattesatsen 32,912 %, och arbetsgivaren drar skatt enligt skattetabell 33.
Räkna ut din lön efter skatt
Av 52 100 kr i månaden blir cirka 39 700 kr kvar efter skatt i Knivsta. Skatteavdraget är 12 400 kr.
Från lön före skatt till lön efter skatt
| Lön före skatt | Skatt | Kvar efter skatt |
|---|---|---|
| 20 000 kr | 3 400 kr | 16 600 kr |
| 25 000 kr | 4 600 kr | 20 400 kr |
| 30 000 kr | 5 900 kr | 24 100 kr |
| 35 000 kr | 7 100 kr | 27 900 kr |
| 40 000 kr | 8 400 kr | 31 600 kr |
| 45 000 kr | 10 100 kr | 34 900 kr |
| 50 000 kr | 11 700 kr | 38 300 kr |
| 55 000 kr | 13 400 kr | 41 600 kr |
| 60 000 kr | 16 000 kr | 44 000 kr |
| 70 000 kr | 21 300 kr | 48 700 kr |
| 80 000 kr | 26 600 kr | 53 400 kr |
Räknat med Skatteverkets skattetabeller för 2026, kolumn 1 (lön för den som inte fyllt 66 år vid årets början), utan kyrkoavgift. Det är skatten som arbetsgivaren drar varje månad. Den slutliga skatten kan bli något annorlunda om du har andra inkomster eller avdrag.
Vad får de som jobbar i Knivsta kommun ut?
Typisk lön (median, heltid) ur Knivsta kommuns egen lönelista, och vad som blir kvar efter skatt för den som bor i kommunen.
| Yrke | Typisk lön | Efter skatt |
|---|---|---|
| Barnskötare | 28 200 kr | 22 800 kr |
| Undersköterska | 31 000 kr | 24 800 kr |
| Elevassistent | 29 900 kr | 24 000 kr |
| Förskollärare | 38 100 kr | 30 200 kr |
| Grundskollärare 7-9 | 46 200 kr | 35 800 kr |
| Grundskollärare F-3 | 42 600 kr | 33 300 kr |
| Grundskollärare 4-6 | 44 400 kr | 34 500 kr |
| Lärare, praktiska och estetiska ämnen | 44 500 kr | 34 600 kr |
| Handläggare, övergripande verksamhet | 51 000 kr | 39 000 kr |
| Vårdbiträde | 28 800 kr | 23 200 kr |
| Rektor | 62 000 kr | 44 900 kr |
| Socialsekreterare | 43 000 kr | 33 600 kr |
| Administratör | 37 000 kr | 29 400 kr |
| Kock | 32 000 kr | 25 600 kr |
| Lokalvårdare | 28 300 kr | 22 800 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket får jag ut av 35 000 kr i Knivsta?
Cirka 27 900 kr i månaden. Skatteavdraget enligt tabell 33 är 7 100 kr.
Är jag medlem i Svenska kyrkan, blir det annorlunda?
Ja. Kyrkoavgiften i Knivsta är 1,03 %, och då gäller tabell 34 i stället. Det blir några hundralappar mindre kvar i månaden.
Varför skiljer sig skatten mellan kommuner?
Varje kommun och region bestämmer sin egen skattesats. Skatten beror därför på var du är folkbokförd, inte var du jobbar. Jämför alla kommuner på lön efter skatt i alla kommuner.